Dobar dan! Molila bih vas ako mi mozete pomoci rijesiti ova dva zadatak iz kemije ili barem napisati formule koje moram koristiti za odredeni zadatak. Ovo gradivo ne razumijem pa bi mi dobro dosla vasa pomoc. Trebao bi mi za sutra. Hvala na pomoci, lp! 1.Koliko se topline trosi za zagrijavanje 50 g bakra na 90°C ako je c(Cu)=0,385 J/gK 2. Entalpija stvaranja CO je -110,5 kJ/mol. Koliko se topline oslobodi pri stvaranju 100 g CO?

Ime i prezime: Ivana Purić ivan.puric@gmail.com

Što se odgovaranja do sutra tiče, pogledaj što sam pisao ovdje.

Obje formule vrlo vjerojatno imaš u svojem udžbeniku kemije.

Kad se nešto grije, toplina potrebna za određenu promjenu temperature bit će jednaka umnošku mase materijala koji se grije, njegovog specifičnog toplinskog kapaciteta i promjene temperature:

Q = mc∙∆T

Vrlo slično, toplina oslobođena pri nekoj reakciji bit će jednaka umnošku reakcijske entalpije i reakcijskog dosega, odnosno množine elementarnih pretvorbi:

Q = ∆rHξ

Kako se radi o entalpiji formiranja, doseg reakcije bit će jednak množini nastalog ugljikovog monoksida:

Q = ∆rHn(CO)