DOBAR DAN! MOLIM VAS ODGOVORITE DO SUTRA HITNO JE!! Na stakalcu se nalazi kap žive, acetona i vode. Koja tvar ce se najvise razlijati? Oposi oblik kapi. Zatim stakalce namastimo po povrsini, te kapnemo po kap vode, zive i acetona. Promatraj oblik kapi, opiši!!! Povezi s adhezijskim i kohezijskim silama! HITNOOO!

Ime i prezime: Ivana Purić ivana..puric@gmail.com

Prije nego što nastavim, preporučio bih zagledati se malo ovdje.

Ovo je pitanje jedan od ljepših primjera u povijesti E-škole po tomu kako ne treba raditi. Za početak, pisanje velikim slovima internetski je ekvivalent vikanja u stvarnom svijetu. Hvala na trudu, ali mi sasvim dobro vidimo/čujemo. Iza toga tražiš da ti se odgovori još isti dan, što nije baš u skladu s time da zapravo moliš za pomoć. Obično uvjete postavljaju oni koji nešto daju. I na kraju očekuješ da ti se riješi problem koji je zapravo eksperimentalni. Želiš li i da umjesto tebe dođemo na nastavu?

Iz opisa zadatka može se pak jedino zaključiti da se radilo o demonstracijskom pokusu izvedenom na nastavi (ili barem meni nije poznato da će netko dati djeci da rade sa živom). Eventualno dolazi u obzir to da ste gledali video, ali u svakom si slučaju pokuse morala vidjeti. Ako nisi, nema smisla odgovarati na ova pitanja. A ako te netko traži da odgovoriš na ta pitanja, onda valjda i ti možeš tražiti da prvo vidiš pokuse. Eventualno se moglo dogoditi da nisi bila na nastavi kad se to radilo. U tom slučaju trebaš aktivirati svoje socijalne vještine i pitati suučenike što su oni vidjeli.

Sve u svemu, ako te zadesio kakav produžetak roka u kojemu možeš dostaviti nastavniku odgovore, preporučio bih sljedeće radnje:
- napraviti ili vidjeti pokuse (ono prvo, očito, s nekim odraslim oblikom kemičara)
- zabilježiti opažanja
- ako prethodno dvoje otpada, pitati nekoga tko to jest vidio što je vidio
- iz viđenog ili čuvenog pokušati izvući zaključke o tomu kako se odnose čestice vode, žive ili acetona u kontaktu sa staklom i mašću.
- bude li problema sa zaključivanjem, javiti nam se opet, samo bez vike i rokova, a možebit pogledati i ovaj, ovaj i osobito ovaj odgovor