Pozdrav, zanima me zašto su ravnolančani alkani lakše zapaljivi od razgranatih. Hvala

Ime i prezime: Ana Lekić ana.lekic.lana@gmail.com

Kako se ne bavim kemijom izgaranja, to sam prvo morao provjeriti jesu li ravnolančani alkani stvarno zapaljiviji od razgranatih. Ako je suditi po ovim podacima (prva tablica, treba pogledati točke samozapaljenja za n-alkane i 2-metilalkane s istim brojevima ugljikovih atoma), izgleda da stvarno jesu.

Jedan razlog tomu mogla bi biti veća termodinamička stabilnost razgranatih alkana u odnosu na ravnolančane. Ona je razmjerno mala i proizlazi iz toga što molekule imaju manju relativnu površinu, što onda podiže količinu stabilizirajućih disperzijskih interakcija unutar nje same, ali može se dosta jako izraziti u kinetičkim fenomenima.

Drugi mogući razlog, kinetičke sorte, mogao bi se naći ako se pogleda mehanizam gorenja ugljikovodikâ (od 24. stranice). Kako je jedan od prvih koraka u gorenju kidanje veze C-C, moguće je stvar u tomu da su one kod razgranatih alkana sterički nedostupnije, zbog čega će se sporije kidati, tako da će temperatura kod koje će gorenje moći krenuti biti viša.

Uglavnom, pitanje je zanimljivo i iziskuje malko ozbiljniji rad od onoga koji ovdje mogu uložiti. Recimo da bih, da držim nastavu gorive sorte, bio sklon tako nešto dati kao temu malo jačeg seminara ili malo slabijeg završnog rada. A u odgovarajućim uvjetima mogla bi to biti i tema eksperimentalnog rada na razini doktorskog studija jer pitanje nije posve riješeno.