Za domaću zadaću imali smo napraviti pokus koji glasi ovako:na dno prve epruvete stavi malo kalcijeva kolorida ili silikagela, a na nj stavi vatu i željezni čavo. Ne znam da li silikagel spriječava koroziju ili je njegova uloga nešto drugo. U drugu epruvetu ubaci čavao i ulij toliko prokuhane destilirane vode da potopi čavao. Dolij na vrh malo jestivog ulja i začepi epruvetu. Koja je uloga jestivog ulja u pokusu i zašto se destilirana voda mora prokuhati. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Petra Begović petra.begovic2003@gmail.com

Silikagel se obično dodaje kojekud jer upija vlagu iz zraka.
Za jestivo ulje mogu pak reći da slabije otapa kisik negoli voda, a za vodu da bolje otapa kisik kad je hladna.
Te bi ti informacije mogle biti od koristi u promišljanju o tomu što se i zašto (ne) događa u pokusu. Javi ako bude još nedoumica.
U međuvremenu preporučam u tražilicu upisati "čavao" ili "čavl" pa pročitati hrpicu odgovorâ koji se također bave pokusima s hrđanjem čavala.