Poštovani molim Vas da mi pokažete kako da rijesim sljedeci zadatak: Pomiješano je 100cm3 otopine etanola masene koncentracije 100g/L i gustoće 0,980g/cm3 te 250cm3 otopine etanola masene koncentracije 300g/L i gustoće 0,950g/cm3. Izračunaj maseni udio etanola u dobivenoj otopini. Hvala unaprijed!!

Ime i prezime: Marina M.

Ono što ti treba jesu mase etanola u obje otopine te mase tih dviju otopina.

Pomožiš li volumen prve otopine s njezinom masenom koncentracijom, dobit ćeš masu etanola, dok ćeš množenjem volumena s gustoćom dobiti masu prve otopine. Isto vrijedi i za drugu otopinu, samo što su brojke drugačije. Iza toga trebaš zbrojiti mase etanola u obje otopine, da dobiješ ukupnu masu etanola, te mase obje otopine, da dobiješ ukupnu masu nakon miješanja. Na kraju ti preostaje podijeliti ukupnu masu etanola s ukupnom masom otopine dobivene miješanjem.

Ako te muče formule, sve bitne naći ćeš u ovom odgovoru.