Molim vas da li možda znate punu formulu Fenton`s reagenta.

Ime i prezime: Tomislav Džepina aslabic@inet.hr

Krasne li kombinacije hrvatskog i engleskog! Nikad prije nisam čuo za Fentonov reagens, pa sam u jedan pretraživač interneta upisao ove dvije riječi: "Fenton" i "reagent". Pojavilo mi se 4400 stranica. Na prvoj od njih (dalje nisam niti gledao) sam saznao da je to otopina vodikovog peroksida koja sadrži ione željeza, a koristi se za pročišćavanje otpadnih voda. Pripravlja se tako da se prvo pH otpadne vode 'naštela' između 3 i 5. U takvu vodu doda se otopina FeSO4 i potom se polagano dodaje otopina vodikovog peroksida. U reakciji iona željeza i H2O2 nastaju radikali koji reagiraju sa svim s čim dođu u dodir uklanjajući ili barem smanjujući uzroke onečišćenja. Sve više od toga, mehanizme raakcija, reakcije s pojedinim skupinama organskih spojeva, djelovanje na žive organizme, prednosti i ograničenja tog reagensa možeš naći na internetu. Pokušaj sam.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr