Da li mozete da mi objasnite ovaj zadatak? Pri sagorevanju 10cm3 nekog gasovitog ugljovodonika sa viskom kiseoinika zapremina se smanjila za 15cm3. Pri tretiranju gasova zaostalih posle sagorevanja rastvorom kalijum-hidroksida, zapremina se smanjuje za 20cm3. Odrediti molekulsku formulu ovog ugljovodonika. Hvala unapred :)

Ime i prezime: Jovana Ristić jovanaristic00@gmail.com

Možda će to neobično zvučati, budući da ne znamo formulu spoja, ali ovdje prvo treba napisati jednadžbu gorenja:

CxHy + (x + y/4) O2x CO2 + y/2 H2O

Sad možemo napisati kako se odnose volumeni plinova. Po izgaranju ukupni će volumen biti uvećan za volumene produkata, a umanjen za volumene reaktanata:

V = xV0(CxHy) + (y/2)∙V0(CxHy) ‒ V0(CxHy) ‒ (x + y/4)∙V0(CxHy)

= V0(CxHy)∙(x + y/2 ‒ 1 ‒ xy/4)

= V0(CxHy)∙(y/4 ‒ 1)

Ubaciš li sad u tu jednadžbu zadane volumene:

‒ 15 mL = 10 mL ∙ (y/4 ‒ 1)

dobit ćeš kao rješenje:

y = ‒ 2

što znači da nešto ne valja. Očito mjesto za posumnjati je jesam li trebao uvrstiti vodu među plinove ili ne. Kako u zadatku nije precizirano pri kojoj je temperaturi određen volumen, uzet ću si slobodu i reći da je temperatura bila ispod vrelišta vode, tako da se formula mijenja u:

V = xV0(CxHy) ‒ V0(CxHy) ‒ (x + y/4)∙V0(CxHy)

= V0(CxHy)∙(x ‒ 1 ‒ xy/4)

= V0(CxHy)∙(‒ y/4 ‒ 1)

Nova jednadžba će sa starim brojkama izgledati ovako:

‒ 15 mL = 10 mL ∙ (‒ y/4 ‒ 1)

a rješenje će sad biti:

y = 2

Drugi dio zadatka je jednostavniji. Ono što će se otopiti u kalijevoj lužini je ugljikov dioksid, tako da se može postaviti jednadžba:

xV0(CxHy) = 20 mL

Uvrstiš li u nju početni volumen ugljikovodika, lako ćeš dobiti koliki je x, što znači da imaš obje brojke koje ti trebaju za formulu tog ugljikovodika.