Lijep pozdrav, Zanima me kako znati koje agregacijsko stanje napisati u kemijskim jednadzbama?

Ime i prezime: ira ce branimira.celic.com

Ako je poznato pri kojim se uvjetima odvija reakcija (odnosno, koji su početni i konačni uvjeti), onda ćeš napisati ona agregacijska stanja u kojima su reaktanti i produkti pri tim uvjetima. Npr. ako spaljuješ vodik u kisiku, a nastalu vodu kondenziraš, onda ćeš za kisik i vodik pisati da su plinoviti, a za vodu da je tekuća. Ako će voda ostati u plinovitom stanju, onda ćeš, očito, pisati da je plinovita.
Ako pak nije rečeno ništa, onda treba improvizirati, pod uvjetom da baš moraš pisati agregacijska stanja. Prvi dio improvizacije svodi se na to da pretpostaviš da uvjeti nisu spomenuti jer su nam normalni: sobna temperatura i atmosferski tlak. To znači da će voda biti tekuća, tipične plinovite tvari plinovite, tipične tekućine tekuće, a tipične krutine krute. Koje su tvari u kojim stanjima pri nama normalnim uvjetima, to je već nešto što u principu treba zapamtiti. Ima mnoštvo pravila kojima se tu možeš voditi, ali sva ona proizlaze iz konkretnih podataka. Npr. ako znaš da su željezo, bakar, aluminij i drugi metali kruti, a živa iznimno tekuća, vjerojatno nećeš puno promišljati prije nego što kraj nekog metala dopišeš da je u krutom stanju. Slično ćeš i za većinu dvoatomnih molekula pisati da su plinovite, dok ćeš za one veće već znati da je situacija kompliciranija.

Ukratko, zna se tako da se nauči.