Poštovani, imam problem s rješavanjem jednog zadatka s državne mature (jesen, 2017., 38. zadatak, 1.dio) pa bi Vas srdačno molio ako mi možete pomoći. Na slici je prikazana najveća masa bakrova(II) sulfata koji se može otopiti u 100 g vode pri određenoj temperaturi. Gustoća zasićene otopine bakrova(II) sulfata iznosi 1,370 g/cm^3. Koliko iznosi masena koncentracija bakrova(II) sulfata u zasićenoj vodenoj otopini pri 70 stupnjeva celzijevih. *Ne mogu dodati sliku ali m(CuSO4)/100 g H2O pri 70 stupnjeva celzijevih iznosi 50. Ponuđeni su odgovori: A 45,67 g/L B 68.5 g/L C 456,7 g/L --> točan odgovor D 685 g/L Hvala Vam unaprijed na odgovoru! Pozdrav, Marko!

Ime i prezime: Marko Marijanović marko.marijanovic@gmail.com

Iz gustoće otopine i masenog udjela, koji možeš izračunati iz topljivosti dane u masi topljive tvari po masi otapala, može se izračunati bilo koji druga veličina koja iskazuje sastav otopine, pa tako i masena koncentracija. Načinâ ima više, a ja običavam izvesti si formulu pa u nju ubaciti brojke:

γ(CuSO4) = m(CuSO4)/V(ot.)

= m(CuSO4)/(m(ot.)/ρ(ot.))

= w(CuSO4)∙ρ(ot.)

Kako imaš zadane mase, a ne maseni udio, možeš i preskočiti računanje masenog udjela:

γ(CuSO4) = m(CuSO4)/(m(ot.)/ρ(ot.))

= m(CuSO4)∙ρ(ot.)/(m(CuSO4) + m(H2O))

Ako tvoj problem nije bio u postavljanju zadatka, nego u nečemu drugomu, morat ćeš opisati u čemu je problem. Jedino drugo što mi još pada na pamet je to da si možda zaboravio preračunati gustoću iz g / cm3 u g / L. To mijenja rješenje za tisuću puta, tako da nije baš zanemariva omaška.

Usput, ponešto o Celzijevim stupnjevima možeš pročitati ovdje.