Zašto su međumolekulske sile jače ako se temperatura plina smanjuje uz isti volumen? Kako polarnost utječe na vrelište? Povećavaju li se van der Waalsove sile s povećanjem polumjera? Hvala i pozdrav. :))

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

Međumolekulske sile između, uzmimo radi jednostavnosti, dviju molekula ne ovise o temperaturi nego samo o udaljenosti i međusobnoj orijentaciji molekula. Drugim riječima, bitan je samo međusobni razmještaj jezgara koje čine dvije molekule. Te sile su privlačne osim pri vrlo malim udaljenostima. Približavanjem molekula koje su u početku bile vrlo udaljene njihova potencijalna energija se smanjuje. Smanjivanjem temperature međumolekulske sile ne postaju jače nego molekule samo nemaju dovoljno energije da ih nadvladaju pa one više dolaze do izražaja.
Polarne molekule imaju jedan dio molekule pozitivan, a drugi negativan. Preciznije rečeno, težišta pozitivnog naboja i negativnog naboja u polarnoj molekuli se na poklapaju. U tom slučaju će se pozitivan dio jedne molekule privlačiti s negativnim dijelom druge molekule. Ta interakcija će smanjivati potencijalnu energiju sustava molekula zbog čega će se tekućina morati zagrijati na višu temperaturu da bi se molekule odvojile jedna od druge. Dakle, polarnost molekule povisuje vrelište.
van der Waalsove sile su najslabije međumolekulske sile. One su uvijek prisutne, ali je njihov doprinos zanemariv kod polarnih i nabijenih molekula jer te interakcije daleko više doprinose energiji molekule. Mislim da se može reći da se van der Waalsove sile povećavaju povećanjem polumjera atoma. Razlog tome je u ‘veličini’ orbitala, koja se povećava s većim kvantnim brojevima orbitala. Time je prekrivanje orbitala susjednih molekula bolje i energija interakcije veća.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr