Poštovani, trebam pomoć u vezi redoksa. Muči me naime kad dođem do kraja parcijalnih jednadžbi sto moram sljedeće? Ponovo se vratiti u prvobitnu odnosno zadanu jednadzbu i uvrstiti koeficijente nazad ako se nesto promijenilo? I kako da znam da je u spoju KMNO4 naboj MNO4 kad ga razlažem na ione -2 a ne 1. Također kako da to riješim na brži način? Bez jednadžbi...

Ime i prezime: Iva

 


Kad izjednačiš parcijalne jednadžbe, trebaš ih pomnožiti s najmanjim takvim koeficijentima da, kad jednadžbe u sljedećem koraku zbrojiš, elektroni budu poništeni.

Primjerice, ako imaš oksidaciju klorida permanganatom u kiselom mediju, onda će se permanganat reducirati u manganov(II) kation:

MnO4 + 8 H+ + 5 e → Mn2+ + 4 H2O

Klorid će se pak oksidirati u klor:

2 Cl → Cl2 + 2 e

Ako te dvije jednadžbe jednostavno zbrojiš, onda će ti na lijevoj strani ostati tri elektrona, što u praktičnom svijetu nema puno smisla - iz kemijskih reakcija obično ne frcaju elektroni. To znači da trebaš naći načina da ih zbrojiš, a da nigdje ne ostane elektronâ. Pomnožiš li gornju jednadžbu s dva, a donju s pet te ih onda zbrojiš, elektroni će se poništiti, a ti onda možeš dalje sa sređivanjem jednadžbe.
Općenito, ono što trebaš je naći najmanji zajednički višekratnik stehiometrijskih koeficijenata uz elektrone i onda pomnožiti svaku jednadžbu s faktorom koji dobiješ kad najmanji zajednički nazivnik podijeliš sa stehiometrijskim koeficijentom elektrona u njoj.
Usput, preporučio bih pogledati ovaj tekst, koji se bavi načinima na koje se dade izjednačiti redokse.

Što se naboja ionâ tiče, nije zgorega znati da su soli električki neutralne te da su alkalijski metali općenito jednovalentni. To znači da će kalijev kation imati jedan pozitivan naboj, iz čega slijedi da permanganatni anion mora imati jedan negativan naboj da bi formulska jedinka te soli bila neutralna.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija