Postovani,mozete li molim vas odgovotiriti na jedno pitanje.Pitanje glasi:Zasto visak kemikalija ne smijemo vracati u originalnu bocu u kojoj se cuva?

Ime i prezime: sebastijan koščak sebastijan.koscak2@.com

Pravilo da se višak kemikalije ne vraća u originalnu posudu uvedeno je iz dva glavna razloga.

Prvo, postoje kemikalije koje reagiraju s nekim od sastojaka zraka (npr. s vlagom, kisikom, ugljikovim dioksidom...). Dobar primjer za to je kruti natrijev hidroksid u suhim granulama koje odmah po vađenju iz posude počnu na sebe navlačiti vlagu iz zraka, a zatim se u nastalom tankom sloju koncentrirane natrijeve lužine koji prekriva granulu počne otapati ugljikov dioksid iz zraka tvoreći natrijev karbonat. Jasno je da takva granula više nije niti istog sastava, a niti iste makroskopske strukture kao ona koja je ostala u boci i zato ju nije dobro vraćati u bocu jer bismo time smanjili čistoću sadržaja u boci.

Drugo, često ne možemo biti posve sigurni u čistoću posuđa kojim vadimo kemikaliju iz posude (kapalica, pipeta, pinceta, spatula itd.) kao niti posuda u koje kemikalije prenosimo (čaše, tikvice, menzure, satna stakla, Petrijeve zdjelice i sl.), pa ako bismo vraćali kemikaliju u posudu, moglo bi doći do onečišćenja (zagađenja) cijelog sadržaja posude.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr