Pomozite mi, 1.Koliko modela molekula sumpora možeš sastaviti iz 48 "atoma" sumpora? 2.Izračunaj masu 8 molekula sumpora i izrazi u daltonima. Hvala

Ime i prezime: Dubravka Krakan dubravkakrakan@gmail.com

Sve ovisi kakve molekule misliš složiti. Sumpor je u stanju tvoriti molekule S2, S3, S4, S5, S6, S7, S8 i tako dalje, sve do vrlo dugih lančastih molekula tipičnih za rastaljeni i jako zagrijani sumpor.
Ipak, sumpor koji ćeš normalno vidjeti u laboratoriju građen je od molekula S8. Posljedično, tvoje pitanje je koliko puta možeš uzeti osam nečega od 48 nečega.
Dalton je jedinica za relativnu atomsku ili molekulsku masu. Dakle, ono što imaš napisano na tablicama periodnog sustava jesu daltoni. Masu molekule dobit ćeš tako da masu atoma pomnožiš s brojem atomâ u molekuli, a masu određenog broja molekula tako da masu jedne molekule pomnožiš s brojem molekula.
Ako ti kojim slučajem treba baš masa, dakle masa u gramima, onda trebaš relativnu masu pomnožiti s unificiranom atomskom jedinicom mase.