Možete li mi objasniti zašto ne postoji plošno centrirana tetragonska ćelija? Hvala unaprijed, Pozdrav

Ime i prezime: Dora Nikolić doranikolic2109@gmail.com

Plošno centrirana tetragonska ćelija, odnosno kristalna rešetka, zapravo je volumno centrirana.
To možeš vidjeti ako si skiciraš dvije susjedne plošno centrirane tetragonske ćelije i onda u njima povežeš linijama gornja dva čvorišta na sredinama ploha sa zajedničkim dvama čvorištima na uglovima ploha i to proglasiš gornjom plohom "nove" ćelije. Isto treba napraviti i dolje i onda možeš povezati te dvije plohe da dobiješ ćeliju dvostruko manjeg volumena, ali volumno centriranu (jer se čvorište sa središta dodirne okomite plohe sad nalazi u središtu manje ćelije).
Ako ti crtanje nije pomoglo, javi se opet pa ću pokušati napisati detaljnije objašnjenje. Ako pak jest, možeš se pozabaviti pitanjem zašto nema biklinskog kristalnog sustava (s jednim kutom od 90 °, a dva različita.