Poštovani, trebam pomoć sa sljedećim zadatkom: Izračunajte duljinu bakrene žice mase 0,6kg, ako je gustoća bakra 8,92kg/dm3, a promjer žice 0,4mm. Zadatak je vjerojatno jednostavan, ali ja uopće nemam ideju kako da ga riješim. Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Mia belieber1405@gmail.com

Upitno je hoće li odgovor koji dolazi preko tri tjedna nakon pitanja biti od koristi. Tješit ću se mišlju da su me tu i tamo veselili odgovori koje sam dobio i preko desetljeća nakon što bi se pojavilo pitanje.

Zadatak jest jednostavan. Trebaju ti formula za gustoću:

ρ = m/V

i formula za volumen valjka (budući da je žica, ako je okrugla i ako su joj krajevi ravno odrezani, zapravo valjak, eventualno izvijen):

V = lr2∙π

gdje je l duljina žice, a r njezin polumjer. Polumjer je, naravno, dvostruko kraći od promjera.

Prvu formulu možeš preurediti tako da izraziš volumen preko mase i gustoće:

V = m/ρ

Nakon toga možeš ju direktno povezati s drugom:

m/ρ = lr2∙π

Iz te zadnje formule možeš konačno dobiti formulu pomoću koje ćeš direktno izračunati duljinu žice:

l = (m/ρ)/(r2∙π)

= m/(ρr2∙π)