Koliku bi gustoću imao helijev izotop 3He ukoliko bismo ga izdvojili izotopnom separacijom?

Ime i prezime: Tomislav B.

Gustoća tvari ovisi o temperaturi i tlaku te o fazi (agregacijskom stanju ili poli(a)morfu), ako je pri danim uvjetima (meta)stabilno više od jedne. Način dobivanja je pak posve irelevantan za gustoću.
Pri golemoj većini rasponâ eksperimentalno dostupnih tlakova i temperatura helij je plin, tako da mu se gustoća lako može izračunati pomoću jednadžbe stanja idealnog plina (ili naći u literaturi, jer je sve to i precizno poizmjereno). Pri vrlo niskim temperaturama i ogromnim tlakovima helij se može prevesti u krutinu ili (supra)tekućinu. Gustoće tih tvari opet ovise o uvjetima, tako da ne osjećam osobite potrebe da ih iskopavam iz literature. Ovdje ima zgodan pregledni rad o tomu što se zbiva s helijem pri niskim temperaturama, koji toplo preporučam pogledati.