Pozdrav,molim vas odgovor cim prije na pitanje. Neka se heterogena smjesa sastoji od 5g sumpora u prahu i 10g željeznih strugotina. a)Kako ćeš razdvojiti sastojke te smjese? b) Izračunaj maseni udio sumpora u opisanoj smjesi. Hvala :)

Ime i prezime: Chiara kiaraerstic@ymail.com

 


Što se brzine tiče, pogledaj nultu točku ovog odgovora.

Prvo pitanje očito navodi na magnet, budući da je željezo magnetično, a sumpor baš i ne. Međutim, u praksi to jedino ide u onim slučajevima kad je željezo u dovoljno krupnim komadima, da ih možeš i rukom povaditi iz sumpora. Ako je jedno i drugo sprašeno, trebat će dosta muke dok na magnetu ne bude samo željezo, a ispod samo sumpor.
Posljedično, da me dopadne praktični problem takove naravi, vjerojatno bih uzeo plastičnu ili staklenu čašu, na gornji dio oboda joj pričvrstio kakav jači magnet, u nju sasuo smjesu željeza i sumpora, na to nalio (destiliranu) vodu i onda to dosta dugo dosta intenzivno miješao. Pritom bih računao da će se željezo držati stijenke, a voda postupno oplahnuti sav sumpor s njega, tako da smjesa stvarno bude razdvojena (željezo na stijenci, a sumpor uglavnom na dnu čaše). Poslije toga bih odlio vodu s dijelom sumpora, povadio staloženi sumpor žlicom i onda još par puta isprao željezo vodom, tako da na njemu ne zaostane nimalo sumpora. Na kraju bih osušio i željezo i sumpor.
I, naravno, zaključao bih poslije ormar s kemikalijama, e kako mi ne bi opet kakav mangup pomiješao kemikalije.

Maseni udio sastojka izračunat ćeš pak tako da masu sastojka podijeliš s masom smjese, a masa smjese jednaka je zbroju masa svih sastojaka. Npr. ako imaš smjesu 5 g kobalta i 10 g nikla, masa smjese bit će 15 g, dok ćeš maseni udio kobalta dobiti tako da 5 g podijeliš s 15 g.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija