Poštovani, možeteli mi reći nešto o svojstvima disperznog sustava, te o podijeli disperznog sustava prema veličini čestica

Ime i prezime: Elena Rožić @elena.rozic@gmail.com

Po veličini čestica raspršene tvari disperzne sustave možemo podijeliti na suspenzije, koloide i prave otopine. Kod suspenzija se radi o oku vidljivim česticama koje će po svoj prilici brzo istaložiti. Koloidne su čestice premale da bi bile vidljive golim okom, ali dovoljno velike da raspršuju vidljivo svjetlo, tako da su koloidi često mutni, a redovito pokazuju Tyndallov fenomen. Kod pravih otopina raspršene čestice su molekule ili manji supramolekulski agregati. Oštrih granica nema, tako da će se neki sustavi možda naći i u dvije kategorije, ovisno o tomu tko ih i zašto proučava ili koristi.