Kako objasniti da aluminij prima 6 elektronskih parova od kisika (oktaedarski kompleksi) i od fluora (npr. H3AlF6), dok silicij prima 6 od fluora (H2SiF6), a od kisika maksimalno 4 (SiO2, tetraedarski kompleksi) iako ima mogučnost hibridizacije s d-orbitalama (nalazi se u 3. periodi)?

U kvarcu i raznim silikatima silicij je vezan s 4 atoma kisika.

Postoje li slučajevi gdje silicij tvori oktaedarske komplekse?

Ime i prezime: Tomislav B.

I aluminij i silicij mogu biti i tetraedarski i oktaedarski koordinirani. Silicijevi su atomi nešto manji od aluminijevih, tako da ne čudi da je skloniji tetraedarskoj koordinaciji, negoli aluminij. Jednostavno, oko njegovih atoma stanje manje liganada.

Kemija oktaedarskih koordinacijskih spojeva silicija, prema tome, postoji i dovoljno je velika da se vjerojatno negdje u svijetu može naći kakav diplomski ili doktorski kolegij koji se bavi samo time. Znanost je pak, naravno, korak dalje i najnoviji će se radovi u tom području, poput npr. ovoga, baviti specifičnim grupama oktaedarskih silicijevih kompleksâ. Ne znam ima li silicijevih spojeva u kojima bi silicij bio vezan sa šest kisikovih atoma. Zanima li te to, kao i zanimaju li te stariji pregledni radovi o oktaedarskoj kemiji silicija, javi se.