U čemu je razlika između bijelog (prozirnog) safira i korunda?

Ime i prezime: Tomislav B.

 


Safir jest korund, samo dovoljno lijep da ga ljudi smatraju draguljem. Crveni će komadi korunda biti zvani rubinima, narančasto-ružičasti padparadšama, a sve ostalo safirima.

Boju korunda određuju pak tragovi (prijelaznih) metalâ u korundu, poput željeza, titanija, kroma ili bakra.

Inače, apsorpcija nije jedini način na koji neki materijal može biti obojen. Boja se može pojaviti i uslijed difrakcije vidljive svjetlosti, što je slučaj kod npr. opala. O strukturnom obojenju kod kukaca, koje se temelji na sličnim principima, svojedobno sam napisao članak za Prirodu.

Usput budi rečeno, bijelo i prozirno ne samo da nisu istoznačnice, nego se uopće ne odnose na isti fenomen. Prozirnost se odnosi na (ne)mogućnost prolaska svjetlosti kroz materijal. Npr. staklo je obično prozirno, čak i ako je obojeno. Boja pak znači da materijal selektivno apsorbira određeni dio vidljivog dijela spektra. Bezbojni su oni materijali koji u jednakoj mjeri (ne) apsorbiraju čitav vidljivi dio spektra. Npr. mlijeko je bezbojno, ali neprozirno, zrak je bezbojan i proziran (osim u većim gradovima), čađa je bezbojna i neprozirna (ali kako apsorbira sve, nije bijela, nego crna).

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija