Kolika je masa sumpora u 1 toni vina ako je maseni udio sumporovog dioksida 0,35% hvala

Ime i prezime: Sara Kunić

Množenjem mase vina s masenim udjelom sumporovog dioksida u vinu dobit ćeš masu sumporovog dioksida:

m(SO2) = w(SO2m(vino)

Masu sumpora dobit ćeš pak množenjem mase sumporovog dioksida s masenim udjelom sumpora u sumporovom dioksidu:

m(S) = w(S, SO2m(SO2)

= (Ar(S)/Mr(SO2))·m(SO2)

Ovdje možeš vidjeti jedno nedavno pitanje vezano za masene udjele (elemenata) u spojevima.

Usput budi rečeno, nadam se da se autor zadatka ne bavi vinarstvom, dok u suprotnom ne bi trebalo biti teško pogoditi iz koje naše regije dolazi. Naime, Evropski propisi zabranjuju da u vinima bude više od 400 mg sumporovog dioksida po litri, što odgovara masenom udjelu od 0,04 %. A i to vrijedi samo za slatka vina, dok su granice za ostala vina znatno niže.