Bok Malorprije sam postavila pitanje vezano za kem.ravnotezu ali sam zaboravila pitati za ovo ako su jednake kolicine amonijaka zatvorene u posude volumena 200 dm3 i 500dm3,ugrijane na jednaku temp. pri kojoj dolazi do disocijacije amonijaka Disociraju li jednake kolicine NH3 i u jednom i u drugom slucaju?

Ime i prezime: Matea

Napišimo jednadžbu disocijacije:

2 NH3 ⇌ 3 H2 + N2

Svi sudionici reakcija su plinovi. Pri jednakoj temperaturi iznos konstante ravnoteže je isti za oba sustava. Budući da je početna količina amonijaka ista, u većoj posudi je manji tlak. Kako na ovo možemo gledati kao da posudi volumena 200 L koja je dosegla ravnotežu povećamo volumen na 500 L, po le Chatelierovom principu možemo vidjeti da će se odvijati daljnje reakcije. Povećanjem volumena pada tlak kako bi temperatura ostala stalna. Sustav zatim pokreće reakcije u smjeru nastanka više plinovitih molekula, a to je u smjeru disocijacije, čime se gušće popunjava prostor i tlak opet raste do neke nove ravnoteže.

Odgovorio: Ilija Srpak   ilija99@gmail.com