Dobar dan ,imam pitanje Jod i vodik reagiraju i pritom nastaje jodovodik. Pocetne koncetracije su: I (0,1M) H2 (0,1), a K=1,34 eks 5 Pitanje se sastoji od vise podpitanja,ali mene zanima kako se pomice razvnoteza ako u smjesu dodamo neon? Hvala na odgovoru

Ime i prezime: Matea

Jednadžba kemijske reakcije zapisana kao ravnoteža glasi:

H2(g) + I2(g) ⇌ 2 HI(g)

(Podrazumijevamo da su svi sudionici reakcije u plinovitom agregacijskom stanju.) Dakle, sukladno tome, možemo napisati i jednadžbu koja nam opisuje konstantu ravnoteže. Ona glasi:

Kp = p2(HI) / {p(H2)∙ p(I2)}

Budući da imamo jednak broj molekula plinovitih tvari s jedne i s druge strane, kao i u jednadžbi, jedinice se pokrate i konstanta ravnoteže je bezdimenzijska veličina. Ovo će nam biti važno.

Koji su mogući razlozi da se pri stalnoj temperaturi pri dodavanju tvari pomakne razvoteža? (Konstanta ravnoteže svakako zadržava svoju vrijednost.)

1. Ako dodajemo tvari koje reagiraju s nekim od reaktanata ili produkata u reakcijskoj posudi. Dodajemo inertan plemeniti plin tako da to nije slučaj.

2. Da se promijeni tlak ili volumen plinske smjese. Ovo, međutim, ima utjecaj samo ukoliko je nejednak broj plinovitih molekula s obje strane jednadžbe. Postoji više načina na koji ti to mogu objasniti, jedno je da gledaš da bi povećanjem tlaka sustav htio prelaziti u vrste koje imaju manje plinovitih molekula, jer će tako smanjiti ukupan volumen, tj. preko plinske jednadžbe smanjuje se i tlak te sustav dolazi u početno stanje. Drugi način gledanja je matematički u kojemu se preko povećanja ukupnog tlaka i parcijalnih tlakova; budući da se ukupan tlak poveća, strana razlomka koja ima više plinovitih molekula bi se više povećala od strane koja ima manje, te je očito da se ukupan tlak mora smanjiti kako bi iznos konstante ravnoteže ostao isti.

Kako god, ovdje vidimo jednak broj plinovitih molekula i neće doći do nikakvih promjena ni pomicanja ravnoteže.

Dakle zaključimo: Dodavanje neona ne utječe na ovu reakciju.

Odgovorio: Ilija Srpak   ilija99@gmail.com