1. So koja sadrži kalijum, hlor i kiseonik ima formulu KClOx. Odrediti x u formuli ukoliko je poznato da ta so sadrži 28,98% hlora. 2. Odrediti formulu kristalohidrata Na2SO4*XH2O, ukoliko je poznato da se zagrevanjem 6.44g ovog hidrata masa smanji za 55.90%. Hvala unapred :)

Ime i prezime: Jovana Ristić jovanaristic00@gmail.com

1. Da bismo iz zadanih podataka izračunali vrijednost nepoznanice x u formuli KClOx, napišimo najprije izraz za maseni udjel klora u spoju formule KClOx. Taj izraz glasi:

w(Cl) = Ar(Cl) / [Ar(K) + Ar(Cl) + x·Ar(O)]

Zatim iz tog izraza, korak po korak, izlučimo nepoznanicu x:

Ar(K) + Ar(Cl) + x·Ar(O) = Ar(Cl) / w(Cl)

x·Ar(O) = Ar(Cl) / w(Cl) − [Ar(K) + Ar(Cl)]

x = {Ar(Cl) / w(Cl) − [Ar(K) + Ar(Cl)]} / Ar(O)

Sada nam preostaje još samo u tako dobivenu jednadžbu uvrstiti zadane vrijednosti:

x = {35,45 / 0,2898 − [39,10 + 35,45]} / 16,00

= {122,3 − 74,55} / 16,00 = 2,92

Budući da vrijednost nepoznanice x mora biti cjelobrojna, zaokružit ćemo je na 3. Prema tome, formula soli glasi KClO3. Radi se, dakle, o kalijevu kloratu.

2. Ako se uzorku spoja (bilo koje mase) masa zagrijavanjem smanji za 55,90 %, onda to znači da je maseni udjel vode u spoju 0,559.

Izraz za maseni udjel vode u spoju formule Na2SO4·xH2O glasi:

w(H2O) = x·Mr(H2O) / [Mr(Na2SO4) + x·Mr(H2O)]

Ostavljam tebi za vježbu da sada iz tog izraza, korak po korak, onako kako sam pokazao gore na primjeru prvog zadatka, izlučiš nepoznanicu x, da uvrstiš zadane vrijednosti i odrediš formulu spoja. Budeš li sve dobro napravila, trebalo bi ti ispasti da je x = 10, a formula spoja glasi Na2SO4·10H2O; riječ je o natrijevu sulfatu dekahidratu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr