Mozete li mi napisati i objasniti proces reakcije etena s kalijevim permanganatom (oksidacija i redukcija)? Hvala!

Ime i prezime: Mia Podobnik mia.podobnik@hotmail.com

Ako samo pomiješamo (plinoviti) eten s (krutim) kalijevim permanganatom, neće se dogoditi baš ništa.
Ako pak otopimo kalijev permanganat u vodi i onda kroz tu otopinu provodimo eten, ishod ovisi o tomu čega još, ako ičega, ima u vodi. Naime, permanganati su blaži oksidans u lužnatom, negoli u kiselom mediju, tako da kiselost otopine određuje ishod reakcije. U lužnatim će otopinama alkeni prijeći u diole (s tim da tu ima nešto više posla od pukog provođenja plina, ili dodavanja alkena), a u kiselinama će se oksidirati do ketonâ ili karboksilnih kiselina. Paralelno, permanganat će se u lužnatom reducirati do manganovog dioksida, dok u kiselom mediju može ići i do manganovih(II) kationa.
Otopina samog kalijevog permanganata neutralna je i u takvoj će otopini vjerojatno nastati svačega, u početku vrlo sporo jer su hidroni ili hidroksidi također dosta bitni za brzine reakcija.
Dakle, ako ćeš provoditi eten kroz zaluženu otopinu kalijevog permanganata, dobit ćeš manganov dioksid i etan-1,2-diol, dok ćeš u kiseloj otopini dobiti mravlju kiselinu i manganove(II) katione (s tim da će vjerojatno prvo nastati manganov dioksid, a ne bi trebalo čuditi ni ako se osjeti miris formaldehida).
Zanimaju li te detaljnije informacije ili mehanizmi tih reakcija, ponešto možeš naći npr. ovdje ili ovdje.