http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=17862 Malo bih se nadovezala na ovo pitanje: Kako objasniti slabiju bazičnost fosfina u odnosu na amonijak? Što tu sve igra ulogu? Da li elektronegativnost, hibridizacija ili što već? Hvala LP

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak

 


U slučaju amonijaka i fosfina elektronegativnost je dosta upotrebljiv parametar, budući da se radi o elementima iste grupe te o njihovim spojevima analognih formula. Dušik je znatno elektronegativniji od vodika, tako da su im veze polarne, a na dušiku je prisutna dodatna elektronska gustoća. To omogućava njegovom neveznom elektronskom paru da lako dograbi još jedan hidron, nađe li se prilika, što znači da se radi o jakoj bazi. Fosfor je pak elektronegativan otprilike koliko i vodik, zbog čega su veze u fosfinu nepolarne, a od dodatne elektronske gustoće na atomu fosfora neće biti ništa. To znači da je fosfin slaba baza, dok će nepolarnost posljedovati i time da se, za razliku od amonijaka, vrlo slabo otapa u vodi.
Što se prostornog rasporeda elektronâ tiče, veličinu atoma korisno je pratiti ako se ode niže po periodi, do arsina i stibina. Oni su također slabe baze slabo topljive u vodi, ali nesrazmjer veličina atomâ tih elemenata i vodika čini ih progresivno nestabilnijima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija