Koliko treba odvagati modre galice za pripravu tetraaminbakrovog(II) sulfata monohidrata, ako je za reakciju uzeto 6,5 mL amonijeve lužine masenog udjela 35 % i gustoće 0,88 g cm−3? Amonijak je potrebno dodati u 50 %-tnom suvišku u odnosu na množinu bakrovih iona. Spaljivanjem 0,500 g jednog bakrovog spoja, koji još sadrži kisik, dušik, vodik i ugljik, u struji kisika dobiveno je 0,2012 g bakrova oksida, 0,4455 g ugljikova(IV) oksida, 0,2328 g dušikova(IV) oksida i 0,3646 g vode. Izračunaj molekulsku formulu spaljenog spoja ako je u jednoj formulskoj jedinki jedan atom bakra. U ovome zadatku sam izracunala mnozine spojeva koji su nastali,mase određenih elemenata,te njhove mnozine. Mase sam oduzela od zadane mase spoja da bih dobila masu kisika,te sam onda izračunala njegovu mnozinu.Mnozine sam stavila u omjer i podijelila s najmanjim brojem da bih dobila cijele brojeve, da li je to ispravan nacin rjesavanja? (Rjesenje koje sam dobila je CuO3N2H8C4)

Ime i prezime: Dunja J dunja.jurina@windowslive.com

Prvi zadatak je trivijalan. Iz toga da se radi o tetraaminbakrovom(II) sulfatu, te podatka da trebaš pedesetpostotni suvišak amonijaka, možeš postaviti odnos množina:

n(CuSO4(H2O)5) = 1,5·n(NH3)/4

Dalje treba množinu bakra izraziti kao omjer mase i molarne mase, a množinu amonijaka pomoću podataka iz zadatka:

n(NH3) = m(NH3)/M(NH3)

= w(NH3m(otopina)/M(NH3)

= w(NH3ρ(otopina)·V(otopina)/M(NH3)

Kad opet spojiš dvije strane jednadžbe, sad raspisane, dobiješ jednadžbu s jednom nepoznanicom, masom modre galice.

U drugomu mi pak ne što ne štima i ne mogu reći je li to od zadatka, tvog rješenja, ili toga što sam neispavan. Konkretno, postupak koji si opisala ispravan je, a u rješenju mi ne štimaju vodik i kisik. S vodikom treba uvijek imati na umu da molekula sadrži dva atoma vodika, tako da će množina vodika biti dvostruko veća od množine vode. Dakle, u 0,3646 g vode ima 0,02024 mol vode, odnosno 0,04048 mol vodika. Podijeliš li tu množinu s množinom bakra (koja iznosi 0,002529 mol), dobiješ da na jedan atom bakra dolazi 16 atoma vodika, dvostruko više od brojke iz tvog rješenja. Međutim, kad računam s tom, meni očito ispravnom brojkom, dobijem da na atom bakra dođe 2,62 atoma kisika (ugrubo 21/8). Odlučim li se (i)pak za tvojih 8 vodikovih atoma, dobijem 3,12 atoma kisika po atomu bakra, što također nije baš bajno. Tako da bih zaključio da su ili autori zadatka nešto zabrljali, ili su htjeli zabaviti publiku nestehiometrijskim spojem, ili sam nešto omašio rješavajući zadatak. Kako bilo (ako mi nitko ne dopuni odgovor), pristup ti je ispravan, s tim da moraš paziti na to kakve su formule produkata izgaranja.