Pozdrav,imam nedoumica oko pitanja sa ispita,pa molim za pomoc :) N2O4 -> <-2 NO2 (tetroksid bezbojan oksid smeđ) K= 5.5 * 10 na -3 pri 25 stupnjeva ako stavimo dušikov oksid u spremnik do uspostavljanja ravnoteže i onda povisimo temp na 35 stupnjeva boja je intenzivnije smeđa.da li je reakcija egzotermna ili endotermna ? unaprijed Hvala

Ime i prezime: Helena helena.mijic42@gmail.com

Kako nisi napisala koje su to nedoumice, mogu jedino odgovoriti općenito, a to u prvom redu znači da preporučam da pogledaš starije odgovore o egzotermnosti, odnosno endotermnosti. Naći ćeš ih na desetke upišeš li u tražilicu "endoterm" ili "egzoterm".
U drugom redu, skrenuo bih ti pozornost na jednu dosta jednostavnu ideju. Na toplinu možeš gledati kao na jednog od sudionika reakcije: ako je reakcija endotermna, toplina je reaktant, dok će kod egzotermnih biti produkt. Primijeniš li sad na to le Chatelierov princip, lako ćeš primijetiti da će kod egzotermnih reakcija (tj. kod ravnotežnih sustava nastalih egzotermnim reakcijama) dodavanje topline (produkta reakcije) pomicati sastav sustava prema reaktantima, a kod endotermnih prema produktima (jer je tu toplina reaktant.