Poštovani imam pitanje u vezi određivanja vrelišta a pitanje glasi Koja od navedenih vodenih otopina ima jednako vrelište kao i vodena otopina natrijeva klorida množinske koncentracije c (NaCl)=0.6 mol/L a)FeCl3 c=0.4 mol/L b)C6H12O6 c=0.4 mol/L c)K2SO4 c=0.4 mol/L d)KNO3 c=0.4 mol/L Molila bi kompletni postupak Unaprijed hvala

Ime i prezime: Tea Vincek tea.vincek@hotmail.com

 


Promjena vrelišta ovisi o broju čestica u otopini, tako da za svaku od otopljenih tvari trebaš odrediti na koliko čestica disocira njezina formulska jedinka, i onda tu brojku pomnožiti s koncentracijom otopine. Primjerice, da imaš zadanu otopinu aluminijevog sulfata koncentracije 0,5 mol/L, prvo bi trebala primijetiti da formulska jedinka Al2(SO4)3 sadrži dva aluminijeva kationa i tri sulfatna aniona, što je zajedno pet čestica. Nakon toga, treba još tu brojku pomnožiti s 0,5 mol/L, tako da na kraju dobiješ da je koncentracija čestica u otopini 2,5 mol/L. Na isti način možeš odrediti koncentracije svih otopljenih čestica u otopinama u zadatku te onda naći koja je od njih jednaka koncentraciji čestica u otopini kuhinjske soli.

Usput budi rečeno, ovaj je zadatak još jedan u nepreglednom nizu ne baš najsretnijih zadataka kakvi se daju kako školarcima, tako i studentima. Za početak, vrelište linearno ovisi o molalnosti, a ne o koncentraciji otopine, tako da ove brojke nisu baš usporedive. Kod razrijeđenih otopina moglo bi se to preračunati, uz pretpostavku da je gustoća otopine jednaka gustoći vode, ali ove otopine nisu razrijeđene. Zapravo su dovoljno koncentrirane da vrelište uopće nije u linearnoj korelaciji s molalnošću. K tomu, kod ovih koncentracija asocijacija ionâ više nije zanemariva, tako da bi u račun ili trebalo upregnuti daleko složenije teorije, ili vrelišta jednostavno izmjeriti.

Da budem ipak posve iskren, ne znam kolike su razlike između onoga što će predvidjeti jednostavna teorija i eksperiment jer se ovime nikad nisam bavio. Da provedem nekoliko sati kopajući po znanstvenim radovima iz prve polovice prošlog stoljeća, vjerojatno bih našao sve relevantne brojke. Međutim, bojim se da se krug zainteresiranih za ishod te potrage može svesti na točku - mene samog. Zato do daljnjega ostajem na tomu da bi sve bilo puno bolje, kad bi se autori ovakovih zadataka držali razrijeđenih otopina i zdrave kemijske logike.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija