Treba mi pomoć sa dva zadatka ne znam kako bih ih riješila. Hvala. 1. Izračunajte masu Ca(OH)2 potrebnog za neutralizaciju 500cm3 vodene otopine kloridne kiseline , ako pH otopine iznosi 3. 2. U 100g vode otopljeno je 6,18g nepoznatog spoja te je određena temperatura ledišta otopine -2,5C. Odredite molarnu masu tog spoja, ako pretpostavite da spoj ne disocira. Krioskopska konstanta iznosi 1,86Kkgmol na -1.

Ime i prezime: lina zudić kitekaa@gmail.com

0. Ima već pokoje desetljeće kako se u našim krajevima kloridna kiselina preporuča zvati klorovodičnom. Temperatura ledišta, nasuprot kloridnoj kiselini, nikad nije bila korištena kao smislen pojam. Kako ledište već jest temperatura (pri kojoj se nešto ledi), to je dovoljno reći ledište.

1. Kako klorovodična kiselina u vodi potpuno disocira, koncentracija oksonijevih iona, koju možeš izračunati iz pH:

c(H+) = 10H‒pH mol/L

bit će jednaka koncentraciji klorovodične kiseline:

c(HCl) = c(H+)

Množenjem volumena i koncentracije klorovodične kiseline dobit ćeš njezinu množinu:

n(HCl) = c(HCl)·V(HCl)

a kako kalcijev hidroksid neutralizira dvostruku množinu klorovodične kiseline:

Ca(OH)2 + 2 HCl → CaCl2 + 2 H2O

to će njegova množina biti dvostruko manja od množine klorovodične kiseline:

n(Ca(OH)2) = n(HCl)/2

Masu kalcijevog hidroksida dobit ćeš množenjem množine i molarne mase:

m(Ca(OH)2) = n(Ca(OH)2M(Ca(OH)2)

2. Za promjenu ledišta otopine u odnosu na čisto otapalo vrijedi zakonitost:

ΔT = i·b·Kk

pri čemu je ΔT promjena temperature, i van 't Hoffov faktor, b molalnost otopine, a Kk krioskopska konstanta otapala.

Iz podataka danih u zadatku možeš naći molalnost otopine:

b = ΔT/(i·Kk)

iz molalnosti množinu otopljene tvari:

b(X) = n(X)/m(otapalo)

a iz množine i mase naći ćeš molarnu masu:

M(X) = m(X)/n(X)

Usput budi rečeno, upišeš li u tražilicu "neutralizac", naći ćeš sigurno još zadataka poput prvog svojeg, a upišeš li "krioskop" ili "ebulioskop", naći ćeš zadataka sličnih onom drugom.