Dobar dan, imam pitanje koje se tiče određivanja mjerodavnog reaktanta u nekoj kemijskoj reakciji. Provjerila sam da ima dosta sličnih pitanja na tu temu, ali koliko kod čitala i dalje mi nije jasno. Ja razumijem što je mjerodavni reaktant, a što reaktant u suvišku, ali problem dolazi kod riješavanja zadataka. Čitajući sam shvatila da ima više načina računanja, a ja sam izabrala onaj uz pomoć koje najprije izračunam množinu reaktanata i podijelim ih s njihovim stehiometrijskim koeficijentima. Riješila sam dosta zadataka, no nisam uvijek dobila točno riješenje. Ne razumijem što smo mi uopće sada s tim dijeljenjem postigli i što znači uopće ta množina reakcije. Ako mi možete to objasniti na ovom zadatku.. Odredi množinu aluminijeva klorida koji nastaje sintezom 16,9 g aluminija i 85,1 g klora. Koji je reaktant u suvišku i kolika će masa tog reaktanta ostati neizreagirana?

Ime i prezime: Josipa Doknjaš josipa.doknjas1@gmail.com

Formula aluminijeva klorida glasi AlCl3. Dakle, na jedan atom aluminija dolaze tri atoma klora. Kada bi neka množina atoma aluminija reagirala s točno tri puta većom množinom atoma klora, tada nijedan od reaktanata ne bi bio u suvišku.

U zadatku je zadano da je masa aluminija 16,9 g. Iz tog ćeš podatka najprije izračunati množinu atoma aluminija prema formuli

n(Al) = m(Al) / M(Al)

Zatim ćeš tu množinu pomnožiti s tri i reći: Ako mi je množina atoma klora VEĆA od ovoga što sam sada izračunala množenjem n(Al) s tri, tada mi je mjerodavni reaktant aluminij (jer klora ima previše i nakon reakcije će ga preostati), a ako mi je n(Cl) MANJE od trostruke množine atoma aluminija, tada je mjerodavni reaktant klor (jer ga ima premalo, sav će se potrošiti, a nakon reakcije preostat će još neizreagiranog aluminija).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr