Elementi fluor, kisik, klor, dušik i sumpor imaju elektronegativnosti redom 4.0, 3.4, 3.2, 3.0 i 2.6 (od veće ka manjoj). Kako onda objasniti da je unatoč tomu, HF kiselina, H2O neutralna (pH=7), HCl opet kiselina, NH3 ima lužnat karakter, H2S opet kiseli karakter?

Ime i prezime: Tomislav B.

Objašnjenje je dosta jednostavno: elektronegativnost nije jedini parametar bitan za kiselost.
Inače, svih pet spojeva koje si nabrojao mogu se, makar u ekstremnim uvjetima, ponašati i kao kiseline, i kao baze. Ta dva svojstva nisu baš čista suprotnost jer uključuju različite elektrone tj. elektrone iz različith položaja. Bazičnost ide preko neveznih elektrona, dok se kiselost ispoljava sklonošću da iz molekule izleti hidron, a dotad vezni elektronski par postane nevezni (pri čemu drugi nevezni parovi ostaju jednako nevezni.

Želiš li uspoređivati svojstva spojeva, najbolje je krenuti po periodama ili skupinama, a ne po elektronegativnostima ili tako nečemu, što ovisi o protonskom broju tj. o poziciji u periodnom sustavu.