Možete li mi riješiti ovaj zadatak: Izračunajte masu natrijeva sulfata potrebnu za taloženje barijeva sulfata iz 100 mL vodene otopine barijeva klorida čija je masena koncentracija 20,820 g/L. Unaprijed hvala, LP!

Ime i prezime: Josipa Doknjaš josipa.doknjas1@gmail.com

Naravno da možemo. Međutim, što ako ti riješimo zadatak, a ti umjesto ovog zadatka dobiješ malo drugačiji, taman da ne možeš jednostavno promijeniti brojke? Da ne bih ulazio u nepotreban rizik, radije ću ti opisati kako ćeš sama riješiti zadatak.
Kako u većini stehiometrijskih zadataka, tako ti i u ovomu prvo treba jednadžba reakcije. Iz nje vidiš da natrijev sulfat i barijev klorid reagiraju u omjeru 1:1, dajući natrijev klorid i barijev sulfat. Omjer ti daje prvu i najvažniju jednakost koja će ti trebati u zadatku:

n(BaCl2) = n(Na2SO4)

Iako se nigdje u zadatku ne spominju množine, preko njih se mogu izraziti količine obaju reaktanata. Pomnožiš li množinu s molarnom masom, eto ti mase reaktanta. U slučaju natrijevog sulfata to je i ono što se traži, dok se masa barijevog klorida može dobiti množenjem volumena i masene koncentracije otopine. Ubaciš li te modifikacije u prethodni izraz, dobiješ jednadžbu iz koje ćeš izračunati što ti treba:

m(Na2SO4)/M(Na2SO4) = γ(BaCl2)∙V(BaCl2)/M(BaCl2)