Postoje li organski spojevi alkalijskih i zemnoalkalijskih metala koji su topljivi u rastaljenom vosku? Kako napraviti svijeće s obojenim plamenom?

Ime i prezime: Tomislav B.

Ne znam za vosak, ali postoji cijela jedna gran(čic)a kemije koja se bavi otapanjem ionâ u nepolarnim medijima. Materijali koji to omogućuju na engleskom se zovu "phase-transfer catalysts", dok hrvatskog prijevoda dosad nisam vidio, tako da ću improvizirati: fazno-prijenosni katalizatori. Prijedlozi za bolji prijevod su, naravno, dobrodošli.
U principu, to su ionski spojevi kod kojih je anion ili kation krcat nepolarnim skupinama (npr. tetrabutilamonijevi kationi ili tetrabutilboratni anioni). Pretpostavljam da se s dovoljno dugim ugljikovodičnim lancima može doći i do nečega što bi npr. natrijeve katione uvuklo u vosak. Alternativni put je upotreba polidentatnih liganada (također i krunastih etera ili kriptanada) koji će ione takoreći sakriti od nepolarne okoline.

Što se pak tiče šarenih plamenova, Internet je podosta krcat receptima (samo upiši "candles with colored flames" u koju god tražilicu), tako da nema smisla da puno pišem (o tomu da se time nikad nisam bavio da ne pričam). Specijalni spojevi obično nisu baš jeftini, a k tomu je plamen svijeće poprilično žut, zbog čađe koja se u njemu nađe. Zbog toga treba ili povisiti temperaturu plamena (što bi opet moglo biti skupo), ili naći neko drugo gorivo. Ako si baš zapeo za svijeće, prenijet ću da se soli u vosku mogu raspršiti i bez otapanja (a isto tako možeš i fitilj dobrano namočiti otopinom neke soli, osušiti ga i onda oko njega izliti svijeću). Pročitaš li barem prvih nekoliko rezultata internetske pretrage za obojenim plamenovima, vjerojatno ćeš naći put do uputa.