Izračunati volumen otopine HCl, gustoće 1,050g/mL, koji je potreban za neutralizaciju 48,6 mL otopine KOH, u kojoj je w(KOH)=12,0 %

Ime i prezime: Verena Šućurović verena.sucurovic@gmail.com

Osim ako ne postoji neko empirijsko pravilo i za kalijevu lužinu, ili ako si zaboravila još poneku brojku, zadatak je nerješiv. Aproksimirati gustoću dvanaestpostotne lužine gustoćom vode bilo bi nepristojno i prema vodi i prema lužini.

Račun je pak jednostavan i na nj ne treba trošiti riječî:

HCl + KOH → KCl + H2O

V(HCl, aq) = m(HCl, aq)/ρ(HCl, aq)

= m(HCl)/(ρ(HCl, aq)∙w(HCl))

= (n(HCl)∙M(HCl))/(ρ(HCl, aq)∙w(HCl))

= (n(KOH)∙M(HCl))/(ρ(HCl, aq)∙w(HCl))

= ((m(KOH)/M(KOH))∙M(HCl))/(ρ(HCl, aq)∙w(HCl))

= (m(KOH, aq)∙w(KOH)∙M(HCl))/(ρ(HCl, aq)∙w(HCl)∙M(KOH))

= (ρ(KOH, aq)∙V(KOH, aq)∙w(KOH)∙M(HCl))/(ρ(HCl, aq)∙w(HCl)∙M(KOH))

Ako nemaš pri ruci tablice gustoća klorovodične kiseline raznih koncentracija, maseni udio klorovodika možeš odrediti pomoću spomenutog empirijskog pravila. Gustoću kalijeve lužine moraš pak negdje naći. Kolbahov Priručnik za kemičare trebao bi biti od pomoći, s tim da sam ja od svog primjerka udaljen oko 400 km zračne linije pa ne mogu sâm izvući tu brojku.

Za razliku od Ivice, ja sam od svoga Kolbaha u trenutku čitanja Ivičinog odgovora bio udaljen tek 400 cm zračne linije, pa mi nije bilo teško ustati se i potražiti vrijednost gustoće vodene otopine kalijeva hidroksida u kojoj je w(KOH) = 12 %. Dotična vrijednost pri 15 °C iznosi 1,1108 g/cm3.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr