MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE NA OVA PITANJA: 1.KOJA ĆE OD NAVEDENIH TVARI SA SUMPOROVODIKOM DATI CRNI TALOG: A)VODENA OTOPINA KLOROVODIKA B)VODENA OTOPINA OVOVNOG(II)NITRATA C)VODENA OTOPINA SUMPOROVOG DIOKSIDA, 2.PRIKAŽI JEDNADŽBOM TU KEMIJSKU PROMJENU, 3.KOLIKI JE MASENI UDIO CRNOGA TALOGA U TOJ SMJESI, AKO SE FILTRIRANJEM ODVOJILO 10g TALOGA OD 100g VODE.UNAPRJED HVALA I SRETNA VAM NOVA GODINA

Ime i prezime: ivor lončarić ivor.loncaric@ka.hinet.hr

Igore, odgovor je b) vodena otopina olovljevog(II) nitrata. Zapravo, olovov(II) ion i sulfidni ion (koji nastaje otapanjem sumporovodika u vodi) daju vrlo slabo topljiv talog olovovog(II) sulfida - crne boje.
Jednadžba kemijske reakcije:

Pb2+(aq) + S2–(aq) → PbS(s)

Ukoliko je nakon filtriranja masa taloga 10 g, a masa zaostale vodene otopine 100 g, znači da je ukupna masa bila 110 g. Kako je maseni udio omjer mase neke komponente i mase cijelog sustava (uključuje i masu same komponente) onda je to 10 g/110 g = 0,0909090909 i još jako puno 09-ki iliti 9,09 % što možeš reći 9,1 %.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr