Zanima me kako je izračunata masa elektrona. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Stjepan Dolić dolicstjepan@gmail.com

 


Kako nije baš trivijalno stavljati elektrone na vagu, očito se moralo smisliti nekakve indirektne načine. Tipično, a i povijesno, prvo je određen omjer mase i naboja, a potom sâm naboj elektrona, da bi se konačno iz to dvoje izračunala i masa. Detaljni opisi tih eksperimenata sigurno će se naći u bilo kakvoj povijesti fizike, osobito moderne, tako da ću opisati samo osnove tih dvaju eksperimenata.
Omjer mase i naboja elektrona prvi je odredio Joseph John Thomson tako što je mjerio otklon katodnih zraka u magnetskom polju. Ukratko, nabijene čestice zakreću dok se kreću kroz magnetsko polje, pri čemu otklon ovisi o njihovom naboju i masi. Zbog toga se iz kuta otklona i magnetskog polja može odrediti omjer mase i naboja. Nešto detaljniji opis (ako ti se ne da listati knjige) možeš naći ovdje.
Naboj elektrona određen je pak u, opet klasičnom, Millikanovom pokusu s kapljicama ulja. U prvom dijelu tog pokusa struja sitnih kapljica ulja za vakuumske aparate uvedena je između ploča kondenzatora. Uslijed gravitacije te kapljice padaju, dok zbog trenja sa zrakom ta brzina brzo dolazi do neke stalne maksimalne vrijednosti. Pomoću nje je moguće izračunati masu kapljica. Nakon toga kondenzador se nabija naponom od nekoliko tisuća volti, uslijed čega neke od kapljica, koje su zbog trenja s aparatom iz kojega su ištrcane dobile poneki elektron, prestaju padati ili čak krenu prema gore. Njihovo kretanje ovisi o odnosu težine i električne sile, a kako se potonja može naštimavati, to je moguće postići da kapljice lebde ili da se kreću nekom novom terminalnom brzinom. U oba slučaja moguće je izračunati kolika je ta sila, a onda, pomoću prijašnjih podataka, i koliki se naboj nalazi na kapljici. Mjerenjem nabojâ na mnoštvu kapljica našlo se da su oni višekratnici jedne te iste temeljne vrijednosti za koju je zaključeno da je to elementarni naboj, odnosno naboj elektrona. Detaljniji opis (opet ako ti se ne da listati knjige) nalazi se u pripadnom vikipedijskom članku.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija