Na maturi ove godine pojavilo se pitanje u kojemu se traži sljedeće: „Vodena otopina natrijeva tiosulfata (Na2S2O3) korištena je za standardizaciju pripremljene otopine kalijeva permanganata. Očitajte volumen otopine natrijeva tiosulfata u bireti.“ Uz zadatak je priložena slika birete u kojoj je otopina. Slike su na sljedećim poveznicama na Imguru:( http://imgur.com/a/9cGQK ) ( http://imgur.com/a/BVux7 ). Dakle, podatak koji je u zadatku potrebno očitati iz birete je volumen otopine koja se nalazi u bireti prikazanoj na priloženoj slici. Budući da je bireta vrsta laboratorijskog pribora koji je graduiran silazno, dakle od vrha na kojemu je označen volumen 0 mL, prema dnu, tj. dijelu birete koji je nešto iznad ventila (pipca), na kojemu je označen maksimalan mjerljivi volumen, ono što je moguće odrediti sa slike zapravo je volumen utrošene otopine natrijeva tiosulfata (ispražnjenog dijela birete), uz pretpostavku da je bireta bila napunjena na početku do vrha baždarenog dijela cijevi. Rješenje navedeno u službenim rješenjima ovoga zadatka koje iznosi 27.75 mL zapravo je volumen otopine koji je utrošen, odnosno volumen otopine koji nedostaje da bi bireta bila puna do vrha graduiranog dijela. Kako bi bilo moguće odrediti volumen otopine koji se na slici nalazi u bireti potrebno je od ukupnog volumena birete oduzeti volumen dijela birete koji je prazan, tj. volumen u kojemu se NE nalazi tekućina upravo iz razloga što je bireta graduirana odozgo prema dolje. Ukupan volumen birete nemoguće je doznati iz zadatka (može se vidjeti sa slike da graduirani dio sadrži 50 mL, ali i dalje ostaje volumen koji je moguće zapremiti između najdonje crte i pipca). Je li ovaj zadatak krivo postavljen, tj. ima li uopće smisla u zadatku tražiti očitavanje volumena otopine u bireti kad je svrha birete zapravo odrediti volumen otopine koji je utrošen, odnosno koji je "ispušten" iz birete? Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Ivan Tečer ivan.tecer@gmail.com

Dogodi se s vremena na vrijeme da nam netko postavi pitanje znatno dulje od odgovora koji će na nj dobiti. Ovo je jedno od takvih.

Ukratko, autori zadatka su zabrljali, a tvoja je analiza ispravna. Greška više djeluje kao lapsus, negoli kao nepoznavanje kemijskog pribora, tako da se nadam da će biti obzirni prema onima koji su tu grešku uočili, a pogotovo prema onima koji su pogriješili kakono i autori. Inače, nije to prvi put, da nešto u zadacima bude krivo.