Poznato je da smjesu plinova vodik (H2) i klor (Cl2), pri sobnoj temperaturi, svjetlost može zapaliti kao i iskra. Je li točno da ultraljubičasto zračenje, od određene valne duljine na kraće, na isti način može zapaliti smjesu zraka s vodikom, metanom i sl?

Ime i prezime: Tomislav B.

Ukratko da, s tim da za klor i vodik prolazi i ono UV zračenje koje dolazi sa Sunca (i prolazi kroz atmosferu), dok za kisik trebaju kraće valne duljine. Ovdje piše da se reakcija može pokrenuti sa 157 nm, dok sa 193 nm ne može. Općenito, želiš li neku plinsku reakciju pokrenuti (ultraljubičastim) zračenjem, trebaš samo pronaći energiju najslabije veze koja se u toj reakciji kida i iz nje izračunati valnu duljinu zračenja. U načelu, sve kraće trebalo bi pokrenuti reakciju. Doduše, račun je vjerojatno nešto složeniji jer za klor iz energije veze dobivam da bi već nekih 500 nm (što je savršeno vidljivo svjetlo) trebalo biti dosta da pocijepa njegove molekule.