Kolike su temperature paljenja sljedećih smjesa plinova:
-vodik (H2) i ozon (O3) ;
-metan (CH4) i ozon (O3) ;
-etin (C2H2) i ozon (O3) ?

Ime i prezime: Tomislav B.

Nakon poduljeg kopanja po Internetu mogu tek konstantirati da nisam našao ništa što bi makar i približno odgovorilo na tvoje pitanje. Razlog tomu najvjerojatnije leži u činjenici da je ozon vrlo reaktivan. Naime, treći atom kisika spontano se otkida i pri sobnoj temperaturi, tako da ne treba nikakav poseban impuls da bi ozon počeo oksidirati što god da mu se nađe na putu. Primjerice, atomarni vodik reagira s ozonom i pri temperaturama gdje je dušik tekuć, a ugljik, dakle krutina, već pri sobnoj temperaturi. Iz tih informacija nije teško zamisliti što bi se dogodilo istraživačima koji bi išli pomiješati čisti ozon s nekim gorivim plinom. Pitanje je zapravo samo koliko bi im ljudi došlo na sprovod.