Pozdrav, zanimaju me razlike izmedu katodnih i rendgenskih zraka? Hvala

Ime i prezime: Mirna Dragić dragicmirna7@gmail.com

Katodne zrake su elektroni, a röntgenske fotoni. Prve su dakle materija, a druge energija. Što se pak porijekla tiče, katodne će zrake nastati ako se komad metala užari ili stavi pod visok negativni napon u vakuumiranoj cijevi. Krcati energijom, elektroni će izlijetati iz metala. Röntgenske će pak zrake nastati u sličnim uvjetima, ali na anodi. Opet treba komad metala, ali sad pozitivno nabijen i postavljen na put katodnim zrakama tj. ubrzanim elektronima. Pri sudaru elektronâ i metala izbit će se elektroni iz elektronskih omotača atomâ tog metala. Ovisno o energiji dolaznih elektrona, mogu se izbiti valentni elektroni, ali isto tako i oni na nižim kvantnim razinama. Unutarnji elektroni mogu se izbaciti ako se anoda drži pod naponom od nekoliko do stotinjak kilovolti. Pri relaksaciji elektronâ iz viših razina na mjesta upražnjena izbijanjem elektronâ oslobađaju se fotoni. Ako je upražnjeno mjesto iz najniže elektronske razine, oslobođeno zračenje je röntgensko.

Ako te zanima šira slika, preporučam zaviriti u enciklopedije. Pored notorne Wikipedije, tj. članaka o anodnim, katodnim i röntgenskim zrakama, preporučio bih i zaviriti u Grdenićevu povijest kemije. Isto tako, bilo kakva ozbiljna povijest (moderne) fizike imat će poglavlje o tim otkrićima.