pozdrav. gradivo je benzen i heterocikli. i zanima me kod npr. nitriranja fenola, zašto idu baš prema para i orto položajima? taj dio s induktivnim efektom i slični utjecaji mi nisu jasni. isto tako i kod deaktivirajućeg supstituenta, zašto ide prema meta usmjerenju?

Ime i prezime: ivana mlinaric mlina@gmail.com

Kako tvoja pitanja počinju tako da ponoviš jedno ili više prethodnih, to ću ti odgovoriti samo na ono što već nisam.

Dakle, i orto-/para- i meta-usmjerujući supstituenti djeluju na orto- i para- položaje. Međutim, prvi na te položaje doniraju elektrone, a drugi ih otamo izvlače, dok meta-položaji ostanu razmjerno isti. Elektrofil će pak uvijek ići tamo gdje ima najviše negativnog naboja. Ako imaš aktivirajući supstituent, odnosno orto- i para- pozicije s viškom negativnog naboja, elektrofil će ići tamo, i to brže nego što bi išao na benzenu. Kod deaktivirajućih supstituenata orto- i para- pozicije bit će siromašnije negativnim nabojem tako da će eletrofil ići na meta-pozicije, i to jednako brzo ili nešto sporije nego kod benzena.