Pozdrav! Što su signalni sljedovi proteina? Navedite nekoliko primjera.

Ime i prezime: Iva Barišić iva.barisic13@gmail.com

Signalni slijed je proteinska sekvenca koja služi tomu da se novonastali protein prebaci tamo gdje će vršiti svoju funkciju. Te se sekvence nalaze na aminskom kraju (N-terminusu) peptida i obično su duge 16 do 30 aminokiselina. Što se strukture tiče, u pravilu imaju prvo nekoliko pozitivno nabijenih aminokiselina, za njima nekoliko nepolarnih koje se smotaju u α-zavojnicu i na kraju nekoliko aminokiselina koje služe kao signal za izrezivanje te sekvence (jednom kad obavi svoj posao tj. kad protein bude transportiran).
Kako vikipedijski članak iz kojega ovo prenosim nema nekih konkretnih primjera, to ih neću ni ja navoditi. Naime, pozaboravljao sam dosta toga što sam učio na biokemiji, tako da ne znam više čak ni je li se ovo spominjalo kod sinteze proteinâ. Međutim, teško da u fakultetskim udžbenicima biokemije nećeš naći baš ništa o ovomu. U krajnjoj liniji, bilo bi krajnje neobično da ti nastavnik takove pojmove vadi iz rukava.