Poštovani, Zadatak kaže: Koja je empirijska formula spoja koji je nastao spajanjem željeza i kisika ako je analizom tog spoja dokazano da se 6,7 g željeza spojilo s 2,86 g ksika. Zašto se ovdje za kisik uzima 16 g/mol, a ne 32? Hvala!

Ime i prezime: Stela Marković Stela_Markovich@hotmail.com

U zadatku su zadane mase željeza i kisika koje ulaze u sastav jednoga od željezovih oksida. Iz tih masa treba najprije izračunati brojevni omjer atoma željeza i atoma kislika u formulskoj jedinki željezova oksida. Da bi se maseni omjer (6,7 g : 2,86 g) preračunao u brojevni omjer, brojevne vrijednosti masa elemenata treba podijeliti s relativnim atomskim masama. Drugim riječima, nepoznate indekse n i m u formuli FenOm odredit ćemo ovako:

n : m = 6,7/55,85 : 2,86/16,00 = 0,120 : 0,179

Taj omjer izražen kao najmanji cjelobrojni omjer jednak je 2 : 3, te će, prema tome, formula željezova oksida u čiji sastav ulazi 6,7 g željeza i 2,86 g kisika glasiti Fe2O3. Taj se spoj zove željezov(III) oksid ili diželjezov trioksid.

Za kisik se uzima vrijednost od 16,00 (točnije: 15,999) zato što je to relativna atomska masa kisika. Činjenica da se elementarni kisik obično pojavljuje u obliku dvoatomnih molekula za ovaj je zadatak posve nebitna.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr