U zadatku: Odredite mjerodavni reaktant i reaktant u suvišku tijekom gorenja magnezija u zatvorenom sustavu. Prije početka reakcije u reakcijskoj smjesi bilo je 1.6 g kisika i 2,0 g magnezija. Gorenje magnezija potaknuto je električnim lukom. Znam postupak i sve, no ovdje kod kisika treba uzeti 32 g/mol, je li krivo uzeti 16 g/mol iako rješenja ispadnu ista?

Ime i prezime: Stela Marković Stela_Markovich@hotmail.com

 


(Nadovezujemo se na ovo pitanje.)

Ako dobiješ isto rješenje, očito tvoj pristup prolazi barem u tehničkom smislu. K tomu, može se primijetiti da autori zadatka nisu jasno rekli o kojem se obliku kisika radi, atomarnom, običnom, ili ozonu. S druge strane, niti atomarni kisik niti ozon nisu tipičan kisik, s kakvim ćeš imati posla iz dana u dan. Taj status čvrsto drži dikisik, O2. Zbog toga ćeš, kad se odlučiš za neki drugi oblik, morati to nekako i opravdati (npr. "sigurno će magnezij brže reagirati s ozonom") te se nadati da je osoba koja će to ocjenjivati jednako otvorenog uma kao i ti.

S treće strane, za ovaj račun zapravo nije bitno s kakvim atomskim ili molekulskim vrstama radiš, dok god imaš njihov točan omjer tj. točnu formulu spoja koji nastaje. Npr. da ti je došlo da napišeš reakciju:

4 Mg7 + 7 O4 → 28 MgO

račun bi opet dao isti mjerodavni reaktant i istu količinu suviška nakon reakcije. No, nastavniku bi ti se digla kosa na glavi jer zna da magnezij dolazi u atomima, a kisik u dvoatomnim molekulama. To je jednostavno stvar (kemijske) kulture.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija