Lijep pozdrav. mozete li mi reci razliku u reaktivnosti karbolinih spojeva i kiselina te tko je reaktivniji, pirol ili piridin?

Ime i prezime: Ivana Mlinaric mlina@gmail.com

Reaktivnost je u određenoj mjeri stvar konteksta, tako da ne mogu dati posve općenite odgovore.

Uz pretpostavku da su "karbolini spojevi" zapravo karbonilni, te da te zanima podložnost karbonilnog ugljikovog atoma nukleofilnim supstitucijama ili adicijama, najreaktivniji su acilni halogenidi, za njima slijede anhidridi, zatim aldehidi i ketoni, pa onda esteri i karboksilne kiseline i na kraju konačno amidi. Ako te zanima kamo ugrubo spadaju grupe spojeva koje nisam spomenuo (hidrazidi, karbamati, ureje itd.), a ti pitaj.

Ako se pitanje odnosi na elektrofilne aromatske supstitucije, pirol je podosta reaktivniji od piridina. Naime, kod prvog dušik, osim što odvlači elektronsku gustoću iz aromatskog prstena, u isti i donira cijeli jedan svoj (inače nevezni) elektronski par. Piridin pak ne donira ništa pa samo odvlači elektronsku gustoću, zbog čega ga elektrofili uglavnom ignoriraju.