Pozrdav, Pitanje je koji spoj ima najviše vrelište c=1M MgSO4 c=1,5M Mg3(PO4)2 c=1M AlPO4 Ne razumijem kako da to odredimo uključujući koncentracije

Ime i prezime: Matea

Ispravno pitanje bilo bi koja otopina ima najviše vrelište. S vrelištima ionskih spojeva općenito nije baš lako niti raditi, niti računati, a k tomu se od ove trojke barem jedan spoj (aluminijev fosfat) raspadne prije no što provrije.
S tim na umu zadatak se svodi na ebulioskopiju, odnosno činjenicu da vrelište otopine direktno ovisi o broju otopljenih čestica:

ΔT = i·b·Kf

Ta nas formula vodi do druge mane zadatka. Naime, promjena vrelišta linearno se mijenja s molalnošću, a ne s koncentracijom. K tomu, dok se kod malih koncentracija promjena gustoće uslijed dodatka soli može zanemariti, kod onih u zadatku to nije slučaj, a k tomu znatnu ulogu počinje igrati i asocijacija ionâ, odnosno nepotpuna disocijacija soli. Dakle, formula za odnos koncentracije i molalnosti nije upotrebljiva jer nemaš niti gustoću, niti maseni udio, a zbog asocijacije ionâ upitno je kolika je stvarna ukupna koncentracija otopljenih čestica.
Ono što ti u toj očajnoj situaciji preostaje zatvaranje je očiju pred stvarnošću, odnosno to da svaku koncentraciju jednostavno pomnožiš s brojem ionâ u formulskoj jedinki svake od solî i usporediš brojke koje dobiješ.

Ali avaj, ni tu muke s ovim zadatkom nisu gotove. Magnezijev i aluminijev fosfat uopće nisu topljivi u vodi tako da dvije od tri otopine iz zadatka ne mogu postojati.

Sve u svemu, ovaj je zadatak prekrasan primjer toga što se dogodi kad sustav ne pazi na to kakav mu je nastavni kadar. Autor zadatka uspio je ne razmišljati (barem) o tri stvari odjednom i tu se trebamo zapitati tko je toj osobi dopustio da obrani svoj diplomski rad. Ili, bolje, da prođe makar i prvu godinu fakulteta. Naravno, ako su i njegovi nastavnici istog mislenog kapaciteta, onda takovo nemanje pojma nisu ni mogli zamijetiti.