U kakvim se prilikama može pojaviti amidogen [NH2]- ion?

Ime i prezime: tomislav B.

Ubaciš li u tekući amonijak neki alkalijski metal, ili pak bazu dovoljno jaku da dehidronira amonijak, dobit ćeš amide, soli u kojima je amonijak poslužio kao kiselina.
Amidogen je pak druga vrsta, radikal koji se dobiva micanjem jednog vodikovog atoma iz molekule amonijaka.
Ako si se kojim slučajem o amidogenu informirao na pripadnom vikipedijskom članku, imaj na umu da se radi o jednom od ukupno tri slučaja kad sam na Wikipediji našao nešto pogrešno. Naime, autor članka je pomiješao homolitičko cijepanje veze s autoprotolizom.
Ako je amidogen zapravo i ono što te zanimalo, ukratko ću reći da je to vrsta koju nije baš trivijalno izolirati i čini se da to još nitko nije uspio. Vrlo je reaktivan, tako da se u principu opaža u kemijskim reakcijama. Dosta bitnu ulogu ima u atmosferskoj kemiji dušika. Tamo će u prvom redu nastajati oduzimanjem vodika molekuli amonijaka, npr. tako da taj atom završi na nekom jakom oksidansu.