Poštovani, imam vrlo trivijalan problem. Naime, nije mi jasno kada u zadatcima treba uzimati npr. sada za kisik 32g/mol, a kada 16 g/mol?

Ime i prezime: Stela Marković Stela_Markovich@hotmail.com

Ovisi što se točno traži u zadatku.

Jedan mol atoma kisika ima masu 16 grama, jedan mol molekula O2 ima masu 32 grama, a jedan mol molekula O3 ima masu 48 grama. Relativna atomska masa kisika, Ar(O), iznosi 16, relativna molekulska masa običnog molekulskog kisika (ili dikisika), Mr(O2), iznosi 32, a relativna molekulska masa ozona (ili trikisika), Mr(O3), iznosi 48. Molarna masa dikisika, M(O2), iznosi 32 g/mol, dok molarna masa ozona, M(O3), iznosi 48 g/mol.

Ako imaš neki konkretan zadatak u kojemu ti nije jasno koju od tih vrijednosti treba uzeti, pošalji nam tekst zadatka pa ćemo ti odgovoriti.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr