Pozdrav,postavila sam vam pitanje prije par dana i odgovorili ste mi ,no problem kod prvog pitanja je sto na ispitu imamo samo nabrojane otopine soli ,navedeno je da su jednakih koncentracija,i postavlja se pitanje koja od njih ima najvisi ph 1.ako imam zadane otopine soli,kako da znam koja od njih ima najvisi ph?

Ime i prezime: Matea

Jamačno previše očekujem od obrazovnog sustava, ako makar i pomislim na mogućnost da bi ikakav ispit, na ikakvoj razini obrazovanja, bio eksperimentalan.
U teorijskim zadacima takove vrste moraš se pozabaviti pitanjem koliko su kiseli, odnosno bazični kationi i anioni koji grade te soli, odnosno koliko su jake baze i kiseline od kojih te soli potječu. Jake kiseline dat će slabo bazične anione koji neće utjecati na kiselost otopine. Isto tako, jake baze dat će slabo kisele katione koji opet neće utjecati na kiselost otopine. Zbog toga će otopine solî jakih kiselina i jakih baza biti neutralne (npr. NaCl, Ca(NO3)2 ili K2SO4). Slabe kiseline (ugljična, sumporasta, fosforna u trećem stupnju disocijacije...) dat će pak bazične anione i otopine njihovih soli s jakim bazama bit će bazične. Slabe baze (npr. amonijak ili fosfin) analogno će dati kisele katione zbog čega će otopine njihovih s soli s jakim kiselinama biti kisele.
Kiselost solî slabih baza i slabih kiselina ovisi pak o konkretnim konstantama disocijacije i te vrijednosti onda treba ili znati ili naći.
Kako se u tvojem zadatku traži najviši pH, očito ćeš tražiti sol što jače baze sa što slabijom kiselinom.

Inače, ima ovdje dosta zadataka na tu temu, samo ih treba naći. Jedan način je da upišeš u tražilicu "hidroliz", jer se ta riječ dosta često, premda pogrešno, u njima spominje. Isto tako možeš tražiti i preko formula ili imenâ solî.